OMIKRONOVÁ VARIANTA, SILNĚ MUTOVANÁ

Od chvíle, kdy byla v listopadu objevena silně mutovaná varianta omikronů, vědci rychle zjistili, zda způsobuje méně závažné onemocnění a proč se zdá nakažlivější než dosud dominantní delta varianta.

Virus může být přenosnější z řady důvodů, například jak dlouho zůstane ve vzduchu, jeho schopnost přilnout k buňkám nebo únik z imunitního systému těla.

Při zkoumání téměř 12 000 dánských domácností v polovině prosince vědci zjistili, že omikron byl 2,7 až 3,7krát infekčnější než delta varianta mezi očkovanými Dány.

Studie, kterou provedli vědci z Kodaňské univerzity, Dánského statistického institutu a Statens Serum Institut (SSI), naznačuje, že se virus šíří rychleji, především proto, že se lépe vyhýbá imunitě získané vakcínami.

ÚNIK IMUNITY

“Naše výsledky potvrzují, že rychlé šíření omikronové varianty lze přičíst především schopnosti vyhýbat se imunitě, spíše než přirozenému zvýšení základní přenositelnosti,” uvádějí vědci. Studie dosud nebyla recenzována.

78 % Dánů bylo plně očkováno, zatímco téměř 48 % z nich dostalo třetí „posilovací“ vakcínu. Více než osm z deseti Dánů dostalo vakcínu Pfizer-BioNTech.

Studie také odhalila, že lidé s přeočkováním mají menší pravděpodobnost přenosu viru, bez ohledu na variantu, než lidé neočkovaní.

Zdroj.bioguia.com

1
2