Zvláštní pozornost věnoval tématu výživy a stravování. Zdůrazňoval, že je důležité, co jíte a kolik jíte. Zdůrazňoval výjimečnou úlohu vitamínů, stopových prvků a dalších biologických látek, které lze získat pouze z čerstvého ovoce a zeleniny.

Minimální dávka 300 gramů denně, maximální 1 kilogram. Čím pestřejší, tím lepší. Náhrada syrové zeleniny vařenou je neplnohodnotná. Kulinářské zpracování ničí vitamíny.

O tucích. Tuky obsahují mnoho kalorií, devět na gram. Tuky nejsou ve své čisté podobě potřebné. Nemusíte nutně konzumovat olej nebo sádlo. Mnoho tuků je v mléce, masu, dokonce i v chlebu. Vitariáni mohou bezpečně jíst rostlinnou stravu − tělo syntetizuje tuky ze sacharidů a bílkovin.

Tuky ve formě cholesterolu se mohou ukládat v cévách. Proti skleróze může pomoci pouze hlad a tělesná výchova. Ale pokud se objeví skleróza cév mozku, pak jsou třeba i léky.

O bílkovinách. Mýtus: bez plnohodnotných bílkovin nemůže člověk přežít. Milióny lidí po celé generace nekonzumovaly živočišné bílkoviny, které obsahují esenciální aminokyseliny, a vegetariáni netrpí žádnými fyzickými nedostatky. Kromě toho organismus nemůže zpracovat přebytečné bílkoviny, proteiny zanechávají mnoho produktů rozkladu, metabolismus stoupá, což je sotva užitečné. Není třeba se nadměrně zabývat bílkovinami.

O sacharidech. Pokud budete jíst hodně sladkého, neudržíte váhu v normě. Sacharidy jsou potřebné, ale jako zdroj sacharidů si vybírejte sladké ovoce a obiloviny (kaše). V žádném případě ne čistý cukr, je to chemický prvek s velmi vysokým obsahem kalorií −1 gram cukru jsou 4 kalorie.

Velmi užitečné jsou čerstvě vymačkané ovocné a zeleninové šťávy: můžete je pít v neomezeném množství, ale určitě pijte různé. Naopak v polévkách je spousta solí, které vznikají z vroucí vody a v ní vařené zeleniny, zejména vaříme-li ji dlouho.

Odhalil mnoho nedostatků a dogmat medicíny:

  1. Medicína dokáže léčit nemoci, ale každý rok je stále více nemocných.
  2. Lékaři jsou zaslepeni vírou v sílu pilulek.
  3. Obávejte se padnout do rukou lékařům!
  4. Medicína se zaměřuje na nemoc a ne na zdraví a naprosto nevěří v obranné síly organismu.
  5. Rady k omezení pohybu, zůstávat v klidu, jíst lépe během nemoci, odporují lidské povaze. Pohyb, svalová aktivita a částečný hlad pomůže člověku zotavit se a nebýt nemocný.

Člověk je silný. Jeho neštěstí je způsobeno netrénováním „pracovních“ funkcí, nadměrným tréninkem „regulátorů“ kvůli podmínkám společenského života, které se dostaly do konfliktu s biologií.

Moderní civilizace nabízí člověku pro zdravý a dlouhý život mnohem více příležitostí než omezení. Je třeba je umět používat: odmítnout přebytečné jídlo a teplo, zaplnit nedostatky fyzické aktivity a potlačit nadměrné psychické podněty.

1
2