ořechový list

Pomáhá revitalizovat poškozenou či narušenou kůži. Je výborným lékem na žaludek, zlepšuje trávení, rozpouští hleny Připisuje se mu i schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Stimuluje obranné reakce organismu proti působení bakterií a virů. Příznivě ovlivňuje funkci kloubů, žil a vazů. Podporuje funkci slinivky, působí proti plynatosti. Vhodný je při rekonvalescenci po operacích či ozařování.

Teplé obklady ze spařených listů vytahují hnis, hojí rány, otoky a vředy. Zevně se používá i při zánětech dutiny ústní, paradentóze, při nadměrném pocení, při očních zánětech, při křečových žilách, omrzlinách.

Listy jsou vděčné na sběr a tvoří výbornou přísadu do koupele. Silný odvar odstraňuje nadměrné pocení nohou. Známý je i ořechový olej na vlasy, který čistí vlasovou pokožku, posiluje vlasové kořínky. Při vnitřním užívání třeba dávat pozor na to, že mírně snižuje krevní tlak, proto by si ho měli sledovat Hypotonic .

Ořechové listy mají antibakteriální účinek , používají se proto i na léčení zanícených dásní a hnisajících ložisek v ústní dutině. Čistí krev, proto jimi léčíme zevnitř kožní ekzémy, akné, strupovité ložiska na hlavě a při nehtech. Zastavují také průjem, tiší bolestivé hemoroidy a podporují růst vlasů. Posilují činnost imunitního systému.

Příprava zápary na unavené oči a oční zánět

Vysušené ořechové listy povaříme dvě minuty ve vřelé vodě a ještě je necháme vyluhovat 20 minut. Po vychlazení zápar přefiltrujeme přes čisté plátno. Do zápary ponoříme gázové čtverečky a přiložíme je na zavřené oční víčka přibližně na 10-20 minut. Toto opakujeme vícekrát denně s použitím stejného zápary, který vždy trochu přihřejeme.

Pokračování na další straně…